Pierwszy września, czyli debiut Twojego dziecka w przedszkolu zbliża się wielkimi krokami. Jak przygotować siebie i pociechę do tego wielkiego dnia? Co powinien umieć trzylatek, aby jak najlepiej odnaleźć się w nowym środowisku? Zapraszam do lektury mojego posta. Zaproponuję parę rozwiązań, które pomogą Tobie i Twojemu dziecku przygotować się do przedszkola.
 
      Pamiętajmy, że to postawa rodzica ma największy wpływ na nastawienie i zachowanie małego adepta podczas pierwszego zetknięcia z przedszkolem - dlatego myśl pozytywnie i staraj się jak najlepiej wesprzeć swoje dziecko.
 
Rozmowa o przedszkolu
 
      Rozmowa z dzieckiem o przedszkolu jest idealnym momentem, aby przygotować dziecko do kontaktu z nowymi osobami, sytuacjami i wyzwaniami. Zanim jednak przystąpimy do rozmowy, należy się do niej przygotować i zapamiętać, aby unikać obietnic typu „Zobaczysz, w przedszkolu na pewno ci się spodoba”, „Z pewnością polubisz panią przedszkolankę”, bo może to później wywołać u dziecka duży zawód, a nie chcemy aby nasze dziecko już na początku było rozczarowane. Nie można także straszyć - „W przedszkolu takie zachowanie jest zakazane”, ponieważ dziecko będzie postrzegało przedszkole jako pasmo zakazów, co znacznie utrudni mu dostosowanie się do warunków panujących w przedszkolu. 
 
 
 
 
      Aby przybliżyć dziecku klimat przedszkola, dobrym rozwiązaniem będzie czytanie książek, w których główny bohater pierwszy raz idzie do przedszkola, np. „Będę przedszkolakiem” autorstwa Reginy Dąbrowskiej, wydawcą jest Centrum Edukacyjne BLIŻEJ PRZEDSZKOLA, która jest do wygrania w naszym facebookowym konkursie (https://www.facebook.com/lulek.tv). Innym rozwiązaniem jest rozmowa z dzieckiem o własnych pozytywnych doświadczeniach z tego okresu. To dobry sposób żeby samemu przypomnieć sobie trudne (choć nie dla każdego) początki i starać się zrozumieć, co przeżywa zaaferowany nową sytuacją mały człowiek.
 
Pierwsza wizyta w przedszkolu
 
      Pierwsza wizyta nie powinna być pierwszego września, polecam zacząć przygotowania dwa tygodnie przed rozpoczęciem, a pierwszy raz nie wchodzić nawet do środka. Najpierw można obejrzeć mury i wytłumaczyć dlaczego wokół przedszkola musi być płot, pokazać podwórko z placem zabaw, policzyć wszystkie okna. Kolejne wizyty w przedszkolu można urozmaicać - zapukać do drzwi i wejść do środka, przywitać się z woźnym, obejrzeć szatnię, toaletę i salę. W towarzystwie mamy lub taty, dziecko nie będzie wstydzić się zadawać pytania, a rodzic będzie miał pewność, że wszelkie wątpliwości rodzące się w głowie dziecka zostaną rozwiane. Ważne jest, aby stopniowo przyzwyczajać dziecko do nowego miejsca i tłumaczyć jakie atrakcje i wyzwania czekają na przedszkolaka. Po kilku takich wizytach budynek, sale, czy plac zabaw nie będą miejscem przerażająco nowym, a nasza pociecha będzie czuła się pewniej i bezpieczniej w znanym już miejscu.
 
      Najkorzystniej jest, aby przyszły przedszkolak poznał panią przedszkolankę wcześniej, dzięki temu maluch szybciej oswoi się z nową, bardzo ważną osobą w jego życiu.
 
Co powinien umieć trzylatek, aby poradzić sobie w przedszkolu?
 
      Dzieci, które są samodzielne, tj. zakładają same ubranka, korzystają z toalety bez pomocy i jedzą samodzielnie posiłki mają zdecydowanie łatwiej. W przedszkolu nie ma mamy, taty czy babci, którzy pomagają i ustępują, jest za to pani przedszkolanka (czasem dwie lub trzy), która nie zawsze ma możliwość i czas pomóc każdemu. Należy ćwiczyć i uczyć dziecko samodzielności, żeby jak najmniej stresowało się wśród rówieśników. Jeśli dziecko czegoś nie potrafi, np. wiązać butów, da się ten problem obejść, wystarczy kupić buty na rzepy, a w domu powoli uczyć tej trudnej dla wielu dzieci czynności. 
 
      Kluczową rolę w przystosowaniu do warunków przedszkolnych odgrywa dyscyplina spania i jedzenia, którą dziecko wynosi z domu. Jeśli dziecko je i sypia wtedy, kiedy ma na to ochotę, dużym szokiem będzie dla niego stały rozkład dnia, przewidujący jedzenie i spanie w określonych godzinach. Tego szoku można uniknąć wprowadzając w rytm dnia ustalone godziny pewnych czynności. 
 
Rozdzierające serce rozstanie
 
      Dla wielu rodziców i dzieci największym problemem są trudne rozstania. Boisz się rozdzierającego serce płaczu dziecka, kiedy opuszczasz przedszkole? Poćwicz z dzieckiem rozstania dużo wcześniej! Poproś siostrę, babcię, czy sąsiadkę o pomoc i raz w tygodniu zostaw dziecko pod opieką kogoś innego. Najpierw na godzinę, potem na dwie, następnie na trzy. Jeśli będziesz robić to dobrze, Twoje dziecko szybko sobie z tym poradzi. Ważne jest aby nie ciągnąć rozstania w nieskończoność, wytłumaczyć dziecku, dokąd i na ile się idzie oraz pokazać gdzie będzie wskazówka zegara kiedy mamusia wróci. Pamiętajmy, żeby nie oszukiwać dziecka i nie wychodzić chyłkiem, kiedy dziecko jest zajęte lub nie widzi. Takie zachowanie wywołuje panikę i nic dziwnego, bo nagłe zniknięcie rodzica bez informacji dokąd poszedł i kiedy wróci to prawdziwy cios dla dziecka. 
 
Tłumaczmy dziecku powody rozstania i dotrzymujmy godziny odbioru, a rozłąka nie będzie dla dziecka totalną rozpaczą. 
 
KONKURS Dzisiaj na naszym facebookowym profilu (https://www.facebook.com/lulek.tv) do wygrania jest książka „Będę przedszkolakiem” autorstwa Reginy Dąbrowskiej. W tym tygodniu mamy jeszcze dla Was trzy nagrody – są to książki „Twoje dziecko szczęśliwe w przedszkolu” autorstwa Jovanka Jovicić, będą do wygrania przez kolejne trzy dni, więc śledźcie naszego facebooka. Zapraszamy!
 
 
 
Źródła:
1. Przedszkole [dostęp 11 sierpnia 2014], dostępny w internecie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Przedszkole
2. Regina Dąbrowska, Będę przedszkolakiem, Centrum Edukacyjne BLIŻEJ PRZEDSZKOLA, 2012
3. Jovanka Jovicić, Twoje dziecko szczęśliwe w przedszkolu, Wydawnictwo Beauty In Sp. z o. o., 2012