Trudności w  rozumieniu języka matematycznego, liczenie na palcach, problemy z odczytywaniem godzin na zegarze, brak postępów w rozumieniu zadań matematycznych – to objawy dyskalkulii, choroby o której nie mówi się głośno. Jeszcze niedawno sama miałam mgliste pojęcie o konsekwencjach tego schorzenia, zanim koleżanka w redakcji nie opowiedziała mi historii dziewczynki, u której wstępnie rozpoznano dyskalkulię. Postanowiłam zgłębić temat, spróbować Wam go przybliżyć i dołożyć cegiełkę do sukcesu jakim będzie wyższa świadomość społeczeństwa na temat tego schorzenia. 
 
      Albert Einstein, Isaac Newton, Leonardo Da Vinci, Charles Drawin, Agatha Christie, Tom Cruise, czy Robie Williams – to tylko kilka ze znanych osób, u których zdiagnozowano dysleksję. O dysleksji wiemy dużo, jesteśmy zasypywani informacjami o ilości dyslektyków podchodzących do matury, o pozalekcyjnej pomocy dzieciom z tego rodzaju problemami, a czy słyszymy o dyskalkulii? Chorobie równie poważnej, co dysleksja, a być może poważniejszej ze względu na katastrofalne problemy w życiu dorosłym. 
 
 
      Mimo sprzyjających warunków edukacyjnych, braku zaburzeń emocjonalnych, odpowiedniej motywacji do nauki i inteligencji na normalnym bądź ponadprzeciętnym poziomie, osoby dotknięte dyskalkulią nie mogą osiągnąć odpowiedniej do wieku biegłości w procesach matematycznych. 
 
     Czy wyobrażacie sobie, że musicie płacić w sklepie wyłącznie banknotami, a kiedy ekspedientka wydaje resztę, nie potraficie policzyć, czy wszystko się zgadza? Dorosłe, często nieświadome własnej choroby osoby z dyskalkulią borykają się z podobnymi problemami na co dzień. Społeczeństwo nie potrafi zrozumieć, że jest to choroba genetyczna, a nieprzystosowanie do życia w świecie liczb, nie wiąże się z lenistwem w okresie szkolnym. Dyskalkulicy stanowią od 4 do 6% społeczeństwa, a ponad 99% z nich nie ma świadomości, że dyskalkulia istnieje! 
 
      Nauczyciele często nie wiedzą w jaki sposób pomóc dziecku z dyskalkulią, przykładem jest samo Ministerstwo Edukacji Narodowej, które traktuje na równi dyslektyków i dyskalkulików wydłużając jedynie czas na napisanie matury, co pomaga dyslektykom, ale dyskalkulikom niewiele daje, ponieważ osoba z dyskalkulią w stopniu głębokim nie jest w stanie w ogóle napisać matury z matematyki.
 
      W kwietniu 2014 roku na konferencji poświęconej dyskalkulii, psychologowie z całej Polski podpisali petycję, aby dyskalkulicy byli zwolnieni z obowiązkowej matury z matematyki, a w zamian mogli wybrać inny przedmiot obowiązkowy. Są zgodni, że dyskalkulia jest problemem przy podchodzeniu do matury dla osób uzdolnionych w innych dziedzinach, które chcą dostać się na studia, ale muszą zdać obowiązkową maturę.
 
      Wsparcie i pomoc rodziny, grona pedagogicznego jest równie ważne, jak uświadamianie społeczeństwa o problemach osób borykających się z dyskalkulią. Musimy pamiętać, że dyskalkulik to nie osoba, u której widać jakiekolwiek postępy w zrozumieniu zadań, poprawnym zapisywaniu liczb, czy wykonywaniu obliczeń, a osoba, która nie potrafi wykonywać ELEMENTRANYCH działań na materiale liczbowym, tj. odejmowanie, dodawanie, mnożenie, dzielenie. Powszechna świadomość istnienia tego schorzenia z pewnością pomoże nie tylko ludziom, którzy chcą zrozumieć i nauczyć się żyć z dyskalkulią, ale także ludziom, którzy żyją z dyskalkulikami zaakceptować i zrozumieć ich codzienne problemy.
 
 
Źródła:
1. Diagnoza pedagogiczna i praca z uczniem z dyskalkulią, [dostęp 2 lipca 2014r], dostępny w internecie: http://www.sp50.bialystok.pl/dyskalkuliareferat.htm
2. Dyskalkulia – definicje, rodzaje i formy pomocy, [dostęp 2 lipca 2014r], dostępny w internecie: http://www.edukacja.edux.pl/p-1452-dyskalkulia-definicje-rodzaje-i-formy.php
3. Dyskalkulia, [dostęp 2 lipca 2014r], dostępny w internecie: http://www.sp3.lubsko.pl/iza1.pdf
4. Dyskalkulia, [dostęp 2 lipca 2014r], dostępny w internecie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskalkulia
5. Dyskalkulia. Od diagnozy do skutecznej pomocy, [dostęp 2 lipca 2014r], dostępny w internecie: http://www.pppwalcz.com/dyskalkulia.html
6. Sławni dyslektycy, [dostęp 2 lipca 2014r], dostępny w internecie: http://www.psdlux.org/o-dysleksji/slawni-dyslektycy.html