W grach w serwisie Lulek.tv znajdują się różne ikony i symbole. Nie umieszczono ich dla hecy. Objaśniają i dostarczają ważnych informacji. Bywa, że ostrzegają. Ich znajomość ułatwia poruszanie się w serwisie. A czemu służą diagramy z historią gier dziecka? Oto nasz krótki opisowy przewodnik – dla rodziców i dzieci.

W serwisie Lulek.tv jest ponad 150 gier i zabaw edukacyjnych dla najmłodszych użytkowników sieci. Podzielono je na kilkanaście różnych kategorii. W każdym katalogu traficie na gry, które wspierają rozwój dziecięcej inteligencji: muzycznej, językowej, przestrzennej bądź matematycznej. Są także zabawy terapeutyczne, i te, przeznaczone dla najmłodszych użytkowników – na pierwsze przygody z komputerem. W 10 bajkowych krainach dziecko, łącząc edukację z rozrywką, może nauczyć się czynności samoobsługowych (mycie zębów, głowy). Co więcej, grając, maluch może sobie pomóc w pozbyciu się różnych lęków i obaw! Pisaliśmy o tym tutaj. Jednak wszystkie gry, bez względu na ich rodzaj, muszą być tworzone we współpracy z pedagogami i psychologami. Nie ma mowy o „radosnej twórczości” animatorów. Powinny być dobrze oznaczone i zaprojektowane, bo tylko w ten sposób mogą zapewnić dziecku edukację i rozrywkę w bezpiecznych warunkach.
 
A co wyróżnia Lulek.tv?
 
Nasz serwis stworzył autorskie narzędzia, których nie znajdziecie w żadnym innym serwisie z grami edukacyjnymi i zabawami dla dzieci. To ikony, diagramy, funkcje budujące przyjazne środowisko dla gier i zabaw edukacyjnych. Są nieocenionym wsparciem dla rodziców. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego powstały i czemu służą. Ale najpierw przyjrzyjmy się występującym w grach ikonom.
 
Czerwony wykrzyknik
 
Gry i zabawy dla dzieci w internecie są często symulacją dnia codziennego. W wirtualnej przestrzeni maluchy rozbudzają swoją ogólną ciekawość. Testują i próbują podjąć czynności, których nie zdecydowałyby się wykonać w świecie rzeczywistym. Mogą bez oporu malować i upiększać mamę, ogolić brodę taty, używać urządzeń kuchennych, robić pranie, a nawet strzelać z łuku. Czy jest coś w tym złego? Bynajmniej nie. Warto jednak dzieciom przypominać, że niektóre narzędzia czy przedmioty, nie służą do zabawy. Należy postępować z nimi ostrożnie. Jedną z ikon, która sygnalizuje i informuje o tym jest czerwony wykrzyknik. Umiejscowiony zwykle w lewym lub prawym rogu okna gry. Dzieci są z natury bardzo wścibskie i ciekawskie, dlatego zawsze „przeklikają” wszystkie elementy i ikony w grze. To daje nam pewność, że wykrzyknik zwróci ich uwagę, dzięki temu poznają jego funkcję. Ale pamiętajmy! Nie zwalnia to nas-rodziców z obowiązku, by wytłumaczyć dziecku na czym polega gra i na jakie elementy muszą zwrócić uwagę. Gdzie znajdziemy czerwony wykrzyknik?
 
Gra „Golenie taty”. To najpopularniejsza gra w serwisie. O tym, że maszynka do golenia to przedmiot pożądania małych chłopców, przekonał się nasz animator. Jego mały synek postanowił samodzielnie wkroczyć w męski świat. W porę jednak tato wytłumaczył mu, że na golenie przyjdzie czas. Od tej pory maluch golił się... szczoteczką do zębów. To zainspirowało twórców Lulka do stworzenia bezpiecznej gry dla dzieci. O czym informuje czerwony wykrzyknik w tej grze? Po kliknięciu w niego tato Lulka wypowiada słowa: „Nie baw się prawdziwą golarką. Może Cię pokaleczyć.”
 
 
Kliknięcie w obrazek powyżej przekieruje bezpośrednio do gry (w nowym oknie). 
 
Gra „Narzędzia”. Czy są dzieci, które nie mają w sobie ducha majsterkowicza? W redakcji mamy jednego takiego małego "kombinatora". O tym, że kombinerki czy młotek w rękach małego dziecka to nie super zabawka - nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak edukować, uczyć i wyjaśniać, do czego służą popularne narzędzia. Kolorowa gra „Narzędzia” w bardzo przystępny, logiczny i ciekawy sposób tłumaczy dziecku najpopularniejsze narzędzia oraz ich zastosowanie. O czym informuje czerwony wykrzyknik w tej grze? Głos Rózi ostrzega: „Pamiętaj, narzędzia nie służą do zabawy.”
 
 
Kliknięcie w obrazek powyżej przekieruje bezpośrednio do gry (w nowym oknie). 
 
Gra „Kuchnia”. Czy Wasze dzieciaki lubią pichcić razem z Wami? Kuchnia to bardzo często drugie, po własnym pokoju, ulubione miejsce zabaw dziecka. Obsypane mąką uwielbiają lepić pierogi albo... robić pizze. W grze można wybrać trzy różne przysmaki. Obok pizzy są to ciasteczka i naleśniki. Ale jak w każdej kuchni do ich wykonania niezbędne są urządzenia. O czym informuje czerwony wykrzyknik w tej grze? Głos Taty Lulka mówi: „W prawdziwej kuchni jest wiele przedmiotów i urządzeń, których dzieci nie mogą używać samodzielnie. Jeśli chcesz przygotować potrawę samodzielnie, poproś o pomoc osobę dorosłą.”
 
 
Kliknięcie w obrazek powyżej przekieruje bezpośrednio do gry (w nowym oknie). 
 
Tryb pełnoekranowy
 
"Mamooo zniknęła mi gra, gdzieś mnie przeniosło, nie ma... " - słyszą to czasem rodzice, gdy ich pociechy korzystają z komputera. To częsty problem. Dzieje się tak, gdy gry i zabawy on-line są osadzone tylko w oknie przeglądarki internetowej. Małe dziecko nie potrafi jeszcze pisać. Gdy uzyska dostęp do paska przeglądarki internetowej, spontanicznie bawi się przy klawiaturze. Taka aktywność może przekierować dziecko do treści niepożądanych. Czy jest na to jakiś sposób? Tryb pełnoekranowy w serwisie Lulek.tv. Ikonkę, która pozwala rozszerzyć interfejs gry do pełnego ekranu odnajdziecie w każdej naszej grze. Jaki jest cel tego mechanizmu? Czemu ma służyć? To prosty sposób na blokowanie dostępu do treści zewnętrznych i linków prowadzących do serwisów internetowych. W ten sposób uwaga dziecka skupiona jest tylko na grze. Szansę, że dziecko zacznie „buszować” po sieci klikając w zakładki, korzystając z paska przeglądarki, zmniejszone są do minimum. Po kliknięciu w ikonę widoczną na ilustracji w prawym dolnym rogu, rozszerzamy panel gry do pełnego ekranu, a nie tylko do paska przeglądarki internetowej. Ponowne kliknięcie ikony lub klawisza Esc na klawiaturze przywraca widok ekranu do pierwotnego wyglądu.
 

 
Znak zapytania, zielona strzałka, złota korona i... klucz.
 
Te ikony są drogowskazami. Pozostają w zasięgu wzroku małego gracza oraz jego rodzica. Dlaczego są tak ważne i zasługują na opisanie? Bo w dużej mierze czynią grę bardziej przyjazną dla użytkownika. Kierują nas w odpowiednie miejsca. W ten sposób korzystanie z lulandzkich gier jest przyjemne i nie wzbudza irytacji czy zdenerwowania.
 
Żółty znak zapytania to POMOC. Po kliknięciu pojawia się okno z podpowiedzią: objaśnia zasady gry, najważniejsze reguły oraz detale znajdujące się na planszy.  Zielona strzałka w lewym górnym rogu to prosty nawigator. Przekieruje nas do krainy, w której znajduje się gra. Kliknięcie w złotą koronę szybko przeniesie nas do głównej krainy Lulandii. Co z ikoną złotego klucza? Pojawia się wszystkim niezalogowanym użytkownikom. Dzięki niej uzyskujemy dostęp się do swojego konta. Klikając w klucz pojawia się okno w które wpisujemy swój login oraz hasło. Wówczas ikona zmienia swój wygląd. Na jaki? Polecamy przekonać się samemu smiley.
 
Chcesz nam coś przekazać? Zgłoś uwagę.
 
Mamy jeszcze dwie ikony, którym warto się przyjrzeć. Pojawiły się w serwisie, by ułatwić Wam szybki kontakt z nami. Ikona z uniesionym palcem znajduje się pod każdą z gier. Korzystając z niej możecie zgłosić nam swoje uwagi, sugestie lub przesłać inną wiadomość. Jeśli zdarzy się, że grze pojawił się jakiś błąd - skorzystajcie z formularza i poinformujcie nas o tym. Taką samą funkcję spełnia ikona z Tatą Lulka. Jako stały element widoczna jest na wszystkich stronach serwisu Lulek.tv, w lewym dolnym rogu.
 
 
Rodzicu, w co gra Twoje dziecko?
 
Janusz Korczak, społecznik, pedagog, pisarz i wielki przyjaciel dzieci, mawiał przed laty, że „nieważne w co się bawić, a jak i co się przy tym myśli i czuje. Słowem, warto pamiętać po co się gra i czego może nauczyć taka zabawa. Pamiętamy o tym za każdym razem, gdy tworzymy dla dzieci nowe gry i zabawy. Jesteśmy twórcami autorskich rozwiązań i narzędzi, których na próżno szukać w innych tego typu serwisach. Jednym z nich jest historia gier dziecka. To bardzo prosty i przejrzysty diagram, który ilustruje i wyjaśnia rodzicom, które rodzaje inteligencji dziecka wspierane są w trakcie gier i zabaw w serwisie Lulek.tv. Mówiąc bardziej obrazowo, mamy pogląd na to, jakie gry interesowały nasze dziecko oraz ile czasu poświęcało dziecko konkretnym zabawom. Tego dowiemy się także z tabeli. Pojawia się tam nazwa gry, spędzony czas i data rozpoczęcia zabawy. Dostęp do indywidualnego diagramu ma każdy zalogowany gracz.
 
Powyższy diagram to ilustracja historii gier 3-letniego Mieszka. Mama-blogerka testowała gry wspólnie z synem. Przygodę z Lulek.tv opisała na swoim blogu. Wpis można przeczytać tutaj.
 
Czy właściwie jest nam to do czegoś potrzebne? Każdy z nas jest inny, dlatego warto zwracać uwagę na mocne i słabe strony swojego dziecka. Mając taką wiedzę obserwujemy, jak zmieniają się jego zainteresowania, co lubi, czego unika, w jakim kierunku podążają jego małe pasje. Być może, pod naszym dachem, rośnie mały architekt lub kierowca rajdowy?
 
Jedyny taki zegar BimBam
 
Nie możemy pominąć jednego ważnego bohatera w naszej Lulandii. To zegar BimBam. Jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy narzędzie do nauki samokontroli. To jedyne takie narzędzie na rynku gier i zabaw on-line dla dzieci. Zegar wspiera rodziców w monitorowaniu czasu spędzanego na lulek.tv. To ważne zagadnienie, dlatego zegarowi i samokontroli poświęcimy już wkrótce osobny wpis.

 

Chcemy być blisko Was - Rodziców!

Dlatego w bardzo przejrzysty i obrazowy sposób zorganizowaliśmy na nowo zakładkę "O nas". 12 ikon wraz z opisem kryje w sobie odpowiedzi na bardzo ważne pytania: 
  • czemu jesteśmy przeciwni,
  • jakie narzędzia są tylko w naszym serwisie,
  • co kryją w sobie lulek.tv,
  • jaka powinna wyglądać bezpieczna i przyjazna dziecku interaktywna zabawa,
  • czym jest dla nas edutainment, czyli nauka poprzez zabawę.

Co jest dla Was ważne w tego typu serwisie?