Bajki Baletowe - Pulcinella


Błyskotliwy intrygant
 
W  dowcipnej opowieści Tadeusza Rybickiego Pulcinella pięknie gra na skrzypcach – ten talent przysporzył  mu podziwu  trzech  dziewcząt,  ale  także  zazdrości  dwóch rywali. Przyjaciele Caviello i Florindo – pogrywając serenady na gitarze – starają się o wzgędy Rosetty i Prudencji, ale szyki krzyżuje im zamaskowany skrzypek, który skupia na sobie całą uwagę oczarowanych jego urokiem panien. Jednocześnie wzbudza zazdrość Pimpinelli, której obiecał miłość i wierność. Caviello i Florindo knują zemstę. Zamaskowani atakują Pulcinellę. Ten pada, udając martwego. Spiskowcy uciekają, a Pulcinella niepostrzeżenie  wstaje  i planuje  jedyny  w swoim  rodzaju  rewanż,  który dowiedzie  jego  sprytu i szczęśliwie połączy zakochanych. Historia Pulcinelli to komedia pełna niedomówień i zwrotów akcji. Główny bohater w pewnej chwili zostaje  nawet  siedmiokrotnie powielony,  a postaci  na scenie udają kogoś innego. Ta dynamiczna i komiczna opowieść odsłania urok komedii dell'arte, z przymrużeniem oka mówi o miłości i o genialnej intrydze prowadzącej do pomyślnego rozwiązania.
 
W książce Pulcinella...
 
Tadeusz Rybicki opowiada libretto baletu. Baśń ilustrują rysunki Klaudii Polak-Szewczyk – pomagają wyobrazić sobie scenerię i bohaterów. Gonitwy, bójki, maskarady i sprzeczki wypełniają historię osnutą na kanwie osiemnastowiecznych motywów z komedii dell'arte. Z tej tradycji teatralnej narodził się balet do muzyki Igora Strawińskiego, na motywach Giovanniego BattistyPergolesiego, z choreografią Leonida Miasina. Tekst edukacyjny Katarzyny Gardziny-Kubały przybliża czasy Siergieja Diagilewa i jego Baletów Rosyjskich, gdy wielcy artyści wykuwali nowe trendy w sztuce. Tablice edukacyjne zamieszczone na końcu książki przedstawiają tradycyjne postaci komedii dell‘arte – maski poważne i maski komiczne. Baletowy słowniczek i noty biograficzne –to „deser” dla ciekawskich. Entuzjastów baletu zapraszamy na www.bajkibaletowe.pl oraz www.facebook.com/BajkiBaletowe
polubcie nas i bierzcie udział w konkursach.


Bajki Baletowe – niezbędnik młodego miłośnika baletu
 
Każdy tom z serii książek dla dzieci Bajki Baletowe zawiera:
• opowieść napisaną na podstawie libretta baletu,
• esej-gawędę przedstawiającą kontekst powstania dzieła, jego twórców i tajniki baletu,
• noty biograficzne kompozytora i choreografa,
• słowniczek pojęć baletowych, pomagający zrozumieć specyficzne, choć wcale
nieskomplikowane zagadnienia sztuki baletowej,
• tablice edukacyjne z ciekawymi ilustracjami.
Ze względu na rozbudowaną zawartość – książki z serii Bajki Baletowe stanowią kompetentne źródło wiedzy dla młodego miłośnika baletu i tańca. Pomogą też rodzicom i wychowawcom odeprzeć ostrzał dociekliwych pytań najmłodszej, baaardzo wymagającej części publiczności.

Patron serii: Teatr Wielki Opera Narodowa Polski Balet Narodowy
Pod patronatem Lulek.tv.